Mimo upływu wielu lat od wprowadzenia do Ustawy o Broni i Amunicji zapisów dotyczących przenoszenia broni, jest to wciąż kwestia dla wielu niejasna. Chciałbym ostatecznie rozstrzygnąć tę kwestię.
UoBiA jasno określa, co należy rozumieć pod pojęciem „noszenia broni”. Cytuję:
„Art. 10, Pkt. 8. Zabrania się noszenia broni posiadanej na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych bez zgody właściwego organu Policji.
Pkt. 9. W rozumieniu ustawy noszenie broni oznacza każdy sposób przemieszczania załadowanej broni przez osobę posiadającą broń.”
Otóż „noszenie” należy rozumieć jako przemieszczanie się z załadowaną bronią, czyli z nabojami umieszczonymi w magazynku, a magazynek podpięty do broni. Rzecz jasna, jeśli broń nie ma magazynka, to mamy tutaj na myśli komorę nabojową. Idąc tym tokiem rozumowania, noszeniem w myśl UoBiA nie jest, jeśli broń mamy podpiętą np. do kabury przy pasie, a w magazynku nie mamy pocisków.
Dla właściwego zrozumienia sensu UoBiA kluczowe jest rozróżnienie, co ustawa oznacza przez „noszenie broni”. Zatem noszenie niezaładowanej broni nie jest „noszeniem broni” (w myśl UoBiA).
Pomijam kwestię sensu noszenia załadowanej broni w okolicznościach konieczności jej użycia, ponieważ może to generować konsekwencje natury kryminalnej, zarówno dla „kolekcjonerów”, jak i „sportowców”.
Mam nadzieję, że sprawa została rozstrzygnięta. Jeśli mamy wciąż jakiekolwiek wątpliwości, przeanalizujmy jeszcze raz brzmienie tych dwóch punktów ustawy. Dobrą praktyką przy interpretacji ustaw jest odwoływanie się bezpośrednio do nich, a w razie potrzeby szukanie porad u osób lub instytucji posiadających kompetencje do właściwej ich interpretacji.