Wydział Postępowań Administracyjnych (WPA) w Łodzi przyjął praktykę wydawania pozwolenie na broń w ilości 10 szt. broni kolekcjonerskiej i 6 szt. broni sportowej. Każdy kolekcjoner wcześniej czy później dochodzi do momentu, kiedy jego kolekcja jest na tyle duża, że przyznany limit sztuk broni jest niewystarczający. Ponieważ każdy z nas – bez konieczności budowania magazynu – może posiadać do 50 szt. broni, pozostaje jedynie wystąpić o rozszerzenie pozwolenia.
Co na to prawo?
Rozszerzenie posiadanych uprawnień w zakresie liczby jednostek broni:
Zgodnie z przepisem art. 155 kodeksu postępowania administracyjnego, decyzja ostateczna, na mocy, której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes publiczny lub słuszny interes strony.
Oznacza to, że osoba, która uzyskała pozwolenie na broń może ubiegać się o zmianę posiadanych uprawnień, np. w zakresie liczby egzemplarzy broni.
Warunkiem pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy jest:
1) złożenie wniosku o rozszerzenie pozwolenie –.doc / .odt
2) uzasadnienie wniosku wykazujące, jaki słuszny interes strony przemawia za zmianą uzyskanych uprawnień
3) udokumentowanie spełnienia wymagań, o których mowa w art. 10 ust. 3 ustawy o broni i amunicji (ważna przyczyna posiadania broni we wnioskowanej ilości)
Dodatkowo, kwestie konieczności uiszczenia opłaty za zmianę decyzji – pozwolenia na broń w trybie art. 155 kpa (np. w zakresie rodzaju czy ilości egzemplarzy broni) nie należy się opłata skarbowa.
Cytując źródło.
„W związku z zaprezentowanym w piśmie z dnia 11 marca 2015r. l.dz. PL-LM.836.14.2015 stanowiskiem Departamentu Podatków Lokalnych Ministerstwa Finansów oraz okólnikiem Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP z dnia 12 maja 2015r., l.dz. ES-2173/15/MB informuję, że WIOSEK O ZMIANĘ POSIADANEGO POZWOLENIA NA BROŃ (NP. W ZAKRESIE ILOŚCI EGZEMPLARZY) W TRYBIE ART. 155 KPA NIE WYMAGA UISZCZENIA OPŁATY SKARBOWEJ W KWOCIE 242 ZŁ.
Powyższe nie dotyczy osób, którym prawo do posiadania broni wydano przed zmianą przepisów ustawy o broni i amunicji, tj.do dnia 10 marca 2011 r. włącznie. Osoby te z uwagi na inną prowadzonego postępowania (art.10 ustawy o broni i amunicji) obwiązywane są do uiszczenia wymienionej opłaty skarbowej.
W sprawie zwrotu uiszczonej opłaty skarbowej należy składać wniosek do Urzędu Miasta … potwierdzając, że na podstawie wymienionej opłaty dokonana została zmiana decyzji w zakresie pozwolenia na broń.”