Jeśli spełniasz warunki do uzyskania pozwolenia na broń sportową / myśliwskiej, to ten fakt upoważnia Cię do wystąpienia o pozwolenie na broń sportową / myśliwską do celów kolekcjonerskich. To ważne, aby mieć świadomość, że wniosek o pozwolenie na broń sportową / myśliwską do celów kolekcjonerskich możesz składać wraz z wnioskiem o pozwolenie na broń do celów sportowych czy łowieckich.
Ustawa o broni i amunicji przewiduje, że jeśli nabyłeś uprawnienia do posiadania broni sportowej / myśliwskiej, to tym samym jesteś zwolniony z wymaganego egzaminu w WPA (Wydział Postępowań Administracyjnych), który jest wymagany w przypadku występowania o pozwolenia na broń kolekcjonerską (tzw. pełną).
Rodzi się pytanie, kiedy i dlaczego występować o pozwolenie sportowe / myśliwskie kolekcjonerskie.
Jest kilka powodów i okoliczności, kiedy warto rozważyć rozszerzenie posiadanych dotychczas uprawnień.
Jednym z nich jest możliwość zwiększenia liczby egzemplarzy broni przyznanych przez WPA. Oznacza to, że jeśli wydana decyzja przewiduje limit np. 6 sztuk broni sportowej / myśliwskiej, to po uzyskaniu pozwolenia na broń sportową / myśliwską do celów kolekcjonerskich możemy uzyskać dodatkową liczbę sztuk broni (jak wskazuje praktyka WPA w Łodzi wydaje pozwolenie na dodatkowe 10 szt. broni palnej … do celów kolekcjonerskich).
Bezdyskusyjną korzyścią posiadania rozważanego pozwolenia jest fakt, że wydawane jest ono na czas nieokreślony, oznacza to, że jeśli z jakiegokolwiek powodu zrezygnujemy czy to z licencji sportowej, czy z członkostwa w Polskim Związku Łowieckim (PZŁ) lub też przestajemy spełniać wymogi utrzymania pozwolenia na broń do celów sportowych bądź myśliwskich, to dysponując pozwoleniem sportowym / myśliwskim do celów kolekcjonerskich mamy prawo do przepisania posiadanej broni z obecnej kategorii do kategorii kolekcjonerskiej. Jedynym wymogiem zachowania ważnego pozwolenia sportowego / myśliwskiego do celów kolekcjonerskich jest udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim.
Wniosek o pozwolenie na broń sportową / myśliwską do celów kolekcjonerskich można składać wraz z wnioskiem o pozwolenie na broń sportową / myśliwską.
Trzeba jednak pamiętać, że o pozwolenia kolekcjonerskie możemy wystąpić w dowolnej chwili, ale z wymaganego egzaminu w WPA będziemy zwolnieni tylko wtedy, kiedy będziemy posiadać ważne uprawnienia do posiadania broni sportowej lub myśliwskiej.
Mam nadzieję, że powyższy tekst przybliżył temat pozwolenia na broń sportową / myśliwską do celów kolekcjonerskich i tym samym pomoże zainteresowanym osobą w świadomym wyborze możliwości, jakie daje nam polskie ustawodawstwo.
Zachęcam do kontaktu ze mną, jeśli jesteście zainteresowani rozszerzeniem posiadanych uprawnień lub macie jakiekolwiek wątpliwości w ww. materii.
Tomasz Kotusiewicz